Blog

KOZMETİK MALZEMELERİ

Kozmetik malzemeleri çeşitli gruplara ayrılabilmektedirler. Bu ürün çeşidi içerisinde bulunan ürünler genellikle deri, tırnak ve saç gibi organların görünüşleri üzerinde bir değişiklik gerçekleştirebilmek maksadıyla kullanılmaktadır. Kozmetik kelimesi bizlere Yunancadan gelen güzelleşmek sözcüğünden türetilmiştir. Tarih içerisinde her daim insanlar bir güzellik arayışı içerisinde olduklarını söyleyebiliriz. Bu güzelliğe ulaşmak adına ise insanlar çeşitli ürünleri kullanmak istemişlerdir.

Kozmetik Malzemelerinin Sınıflandırılması

Kozmetik malzemeleri sınıflandırılırken belli başlı hususlar dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı bu sınıflandırma işlemi genellikle iki şekilde ele alınmaktadır. İlk olarak uygulanış yerlerine göre sınıflandırılırken ikinci olarak ise temel etki alanlarına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulmaktadırlar. Bu ürünler içerisinde uygulanış yerleri içerisinde örnek olarak deriye uygulanan kozmetik ürünleri verebiliriz. Bu kozmetik ürün sınıfı içerisinde yumuşatıcı losyonlar, temizleyici kremler, el krem ve losyonları, günlük kremler, hormon kremleri ve yüz maskeleri gösterilebilmektedir. Temel etki alanları içerisinde ise bu ürünlere tabaka oluşturan maddeleri sizler için örnek olarak verebiliriz. Keratinli maddeler, sebatrop maddeler ve direkt dermatrop maddeler örnek olarak gösterilebilmektedir.

Kozmetik Malzemelerin Ham Maddeleri

Kozmetik malzemeleri genellikle sahip oldukları hammaddelere göre üç gruba ayrılmaktadır. Bu ürünler ana maddeler, yardımcı maddeler ve etken maddeler olarak gruplandırılmaktadır. Bu ana maddeler içerisinde bitkisel yağlar, hayvansal yağlar ve mineral yağlar gibi örnekler sayılabilir. Bunun yanında yardımcı maddeler içerisinde ise nemlendirici ve antioksidan gibi maddeler sayılabilmektedir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir