Blog

Muayene Sedyesi

Hastanelere muayene olmaya gittiğimizde, uzandığımız ve doktorun bizi kontrol ettiği, hastalığımıza teşhisi koyduğu yatakların adına muayene sedyesi denir. Doktora şikayetlerimizi söylediğimizde uzanın der ve uzanırız. Ağrıyan yerimize bakar, muayenemizi eder. Bu yataklara çıkmak bazen zordur. Bazen yükseklikleri tam ayarlanmamıştır ve hareket ederler. Zor çıkılıp zor inilen bu muayene sedyelerini kullanmak aslında bu kadar zor değildir. Ya zaman içerisinde deforme olmuşlardır ya da kullanım hatasından dolayı arızalanmışlardır.

Muayene sedyelerinin ahşap modelleri ya da katlanabilir modelleri mevcuttur. Üzerindeki yatağı leke oluşturmasın ve kolay temizlensin diye deriden imal edilmiştir. Baş kısımları hareketlidir. Yatar ya da oturur pozisyon alabilirler. Portatif olan modellerinin kaymasını engellemek için ayaklarının altına kaymaz pabuçlar yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Elektrikli muayene sedyesi genellikle yoğun bakım ünitelerinde kullanılır.

Muayene sedyesi hastanelerde, sağlık ocaklarında, polikliniklerde, tıp merkezlerinde, revirlerde ve tüm sağlık kuruluşlarında bulunan hastanın tedavi edildiği ve müdahalenin yapıldığı masalardır.

Muayene Sedyesinin Özellikleri Nelerdir?

  • Ölçüleri en az 180-60 cm olmalıdır.
  • Yüksekliği en az 65 cm olmalıdır.
  • Sedyenin baş kısmı hareketli olmalıdır.
  • Sedyedeki yatak yanmaz ve kolay temizlenebilir bir ürün olmalıdır. En az 5cm kalınlıkta sert süngerden oluşmalıdır.
  • Kasası metal bazen de tahta malzemeden yapılmış olması gerekmektedir.
  • Çekmeceli olan modeller tercih edilmelidir.
  • Muayene sedyesinin üzerindeki yatağın sedyeden kayması engellenmelidir.
  • Hasta üzerine yattığında rahat etmeli, bel ve boyun bölgesi destekli olmalıdır.

Medikal Sedye

Medikal sedyeler hasta taşıma ve hasta müdahale yatakları olarak tanımlanmaktadır. Hasta transferleri ve aynı zamanda serum takma, kan alma, röntgen, müşahede gibi medikal faaliyetler amacıyla da kullanılabilmektedir. Kullanım alanı ve amacına göre farklılık gösteren medikal sedye araçları hasta bakımı, müdahalesi ve transferi açısından önemli ekipmanlardır. Hastaların gerek taşınması gerekse tıbbi müdahale ve müşahedeleri esnasında hastalara emniyet ve rahatlık sunmaları önemlidir. Aynı zamanda sağlık personeli için de büyük kolaylıklar sağlayacak şekilde dizayn edilmektedir medikal sedyeler. Hasta taşıma oldukça dikkat gerektiren ve meşakkatli bir faaliyettir. Ters ve ani bir hareket hastanın sağlığını ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Bu yüzden sedyeler özel olarak tasarlanmakta ve hastayı en az sarsacak şekilde üretilmektedir. Ambulans sedyeleri gerek dış ortam gerekse ambulans içi ve hastane ortamı için hasta güvenliğini en üst düzeyde sağlayacak şekilde dizayn edilmektedir. Diğer medikal sedye modelleri de yine aynı hassasiyetle üretilmektedir.

Hasta hizmetlerinde kullanılmak üzere tasarlanan medikal sedye araçları öncelikli olarak güvenli ve sağlam olmalıdır. Zira bu konuda en ufak bir ihmal büyük sorunlara yol açabilecektir. Ağırlık faktörüne dayanıklı malzemeden üretilmeleri oldukça önemlidir. Aynı zamanda hafif olması da istenen diğer bir kriterdir medikal sedyeler için. Bu gerekçelerle medikal sedye metal aksamlarında alüminyum en çok tercih edilen malzemedir. Anti bakteriyel yatak ve kaplamalar da önemli detaylardır.

 

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir